Liturgiczna Służba Ołtarza

Jesteśmy Liturgiczną Służbą Ołtarza przy parafii św. Tadeusza, Apostoła na Sadybie. Tworzymy jedną wspólnotę, choć dzielimy się na młodszych ministrantów i tych trochę starszych. Duchową opiekę nad nami sprawuje ksiądz Artur, z którym spotykamy się na zbiórkach formacyjnych w piątek o godzinie 19:00. Poznajemy na nich tajemnice mszy świętej oraz uczymy się nowych funkcji i obowiązków. Tyle słów wstępu, ale kim właściwie jest ministrant?

Otóż po łacinie wyraz ministrare oznacza „służyć, posługiwać, pomagać". W tych trzech słowach tkwi cała istota funkcji ministranta. Służymy przede wszystkim Bogu, będąc przy ołtarzu, posługujemy kapłanowi, a na co dzień staramy się pomagać wszystkim ludziom. Nie jest nas trudno zauważyć, ponieważ podczas Eucharystii czy nabożeństw mamy założony specjalny strój liturgiczny. Młodsi ministranci noszą komże z pelerynkami w kolorze szat używanych podczas mszy świętej, natomiast ci starsi oraz lektorzy używają alb, czyli długich, białych szat.

Będąc w prezbiterium, dokładamy wszelkich starań, aby nie było tam zamieszania. Dlatego każdy ministrant ma określone funkcje i zadania. Kandydaci i aspiranci obserwują całą liturgię, ucząc się tym samym od starszych kolegów. Choraliści mogą już dzwonić oraz uderzać w gong, a także używać sygnaturki, oznajmiając wtedy rozpoczęcie się mszy świętej lub nabożeństwa. Ceroferariusze (ministranci światła) są odpowiedzialni za zapalanie świec, a nawet ich niesienie podczas procesji. Natomiast latcyferariusz prowadzi procesję, idąc na przodzie z krzyżem. Z kolei ministranci księgi dbają o to, aby podczas liturgii nie zabrakło żadnej ważnej księgi. To właśnie też oni trzymają Mszał, kiedy Eucharystia zaczyna się np. na dworze w Niedzielę Palmową albo w Wigilię Paschalną. Zaś ministranci ołtarza przygotowują stół eucharystyczny, podając księdzu kielich, a także przynosząc dary składane podczas mszy świętej. Pomagają również podczas komunii, trzymając patenę i dbając o to, aby nawet najmniejsza cząstka Ciała Pana Jezusa nie spadła na ziemię. Lektorzy po ukończeniu specjalnego rocznego kursu i odbyciu rekolekcji (teraz trwa 50. Kurs Lektorski w naszej Archidiecezji!) posługują na ambonie, gdzie mogą czytać Słowo Boże, a także modlitwę wiernych. Ceremoniarz to najstarszy stopniem ministrant. Zaraz po księdzu odpowiada za przygotowanie całej mszy świętej. Może również być opiekunem młodszych ministrantów i prowadzić dla nich zbiórki formacyjne. W naszej parafii mamy aż dwu ceremoniarzy. Różnie to bywa, ale mniej więcej co roku w ostatnią niedzielę zwykłą (w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata) odbywa się promocja ministrantów na wyższy stopień. Wtedy to ksiądz Proboszcz uroczyście nakłada nowe medaliony posługi przy ołtarzu.

Ministranci angażują się nie tylko w prezbiterium, ale też poza nim. Przed świętami Bożego Narodzenia rozprowadzamy stroiki na stół wigilijny, które własnoręcznie robimy. Rok ternu można było nabyć figurki Pana Jezusa na sianku. W Niedzielę Palmową stoimy przed kościołem i oferujemy tam różnego rodzaju palemki. Natomiast w Wielką Sobotę proponujemy wszystkim wodę święconą, przy okazji z uśmiechem na twarzy życząc wszystkim błogosławionych i spędzonych w gronie rodziny Świąt. Wszystkie zebrane środki pieniężne trafiają do funduszu ministranckiego, z którego później są przeznaczane na różnego rodzaju wyjazdy i wyjścia. Rok temu byliśmy nad morzem w Rowach, Ustce i Łebie, gdzie spędziliśmy tydzień i odpoczęliśmy po trudnym i pracowitym roku szkolnym, ale też i katechetycznym. Jeżeli chcesz być ministrantem, to przyjdź, zobacz. Być może to właśnie Ciebie Pan Jezus pragnie zobaczyć przy ołtarzu?

Z ministranckim pozdrowieniem Króluj nam Chryste!