14 IV 2024

31 III 2024

IV NIEDZIELA ADWENTU

18.12.2022

1. To już ostatni tydzień naszego adwentowego czuwania. Zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci na roraty, odprawiane codziennie, o godzinie 6:30. Po mszy świętej w dolnym kościele na wszystkie dzieci czeka pyszne śniadanko. W piątek, 23 grudnia - uroczyste zakończenie rorat, na których dziadek Joachim rozda nagrody dla najbardziej wytrwałych dzieciaków.

2. Święty Jan Chrzciciel wzywa nas, abyśmy: „przygotowali drogę Panu, prostowali ścieżki dla Niego!”. Możemy to zrobić przez szczerą spowiedź. Zachęcamy by w tym ostatnim tygodniu adwentu skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiadamy od poniedziałku do piątku podczas porannych mszy świętych, a dodatkowo (po południu) od godziny 17:30 do 18:30.

3. W sobotę wigilia uroczystości Bożego Narodzenia. Jest to wspaniała okazja do pogłębienia relacji rodzinnych. Wigilijnej wieczerzy towarzyszy wiele pięknych zwyczajów i symboli. Zachęcamy do ich pielęgnowania, a zwłaszcza do tego by Ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczął wieczerzę modlitwą, odczytaniem opisu narodzenia Pańskiego z Ewangelii świętego Łukasza. Następnie podzielmy się opłatkiem i złóżmy sobie szczere życzenia. Nie profanujmy wieczerzy wigilijnej przez podawanie alkoholu. Pasterka - tradycyjnie o północy. Zapraszamy 20 minut wcześniej na wspólne kolędowanie. Ofiary składane na tacę podczas pasterki przeznaczone są na Fundusz Obrony Życia i utrzymanie Domów Samotnej Matki.

4. W pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę tj. 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00 i 20:00.

5. Uwaga! W związku z tym, że od czerwca w naszej parafii jest o jednego księdza mniej - od nowego roku zmianie ulegnie porządek mszy świętych. I tak:
    • w dni powszednie od poniedziałku do piątku: msze święte o godzinie 7:00, 7:30 i 18:00 (nie będzie mszy świętych o godzinie 8:00 i 17:30);
    • w soboty: msze święte o godzinie 7:00, 8:00 i 18:00; ponadto w pierwsze soboty miesiąca po mszy o godzinie 8:00 będą odprawiane nabożeństwa pierwszych sobót jako wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny;
    • w niedziele godziny mszy świętych pozostają bez zmian, z tym, że w każdą niedzielę msza święta o godzinie 12:30 będzie sprawowana w intencji wszystkich parafian, a ze względu na duże zainteresowanie intencjami msza święta o godzinie 18:00 będzie mszą zbiorową.

6. Drugiego stycznia 2023 roku rozpoczniemy „kolędę”. Wizyta duszpasterska będzie odbywała się poprzez zgłoszenie chęci takiej wizyty w danym domu czy mieszkaniu. Decyzja o formie takiej „kolędy” podyktowana jest chęcią głębszego spotkania i wzajemnego poznania się. Chcemy uniknąć bieganiny i powierzchowności, która nie pomaga w tworzeniu wzajemnych relacji. Mamy też świadomość, że godziny pracy wielu z Was są różne, dlatego też będzie możliwość umówienia wizyty na dogodny termin. Chęć przyjęcia nas (kapłanów posługujących w parafii) można zgłosić przez specjalny formularz, który jest dostępny przy wyjściu z kościoła bądź na naszej stronie internetowej. Oczywiście zachęcamy też, by poinformować o wizycie także tych, którzy z racji wieku i chorób nie mogą z nami spotykać się na Eucharystii. Zapisy potrwają do 30 grudnia.

7. Ogłaszamy wyniki konkursu na bożonarodzeniową kartkę pocztową:
    • I miejsce, 71 głosów - pani Justyna lat 23 „Panorama ulicy Goraszewskiej”;
    • II miejsce, 60 głosów - Eliza lat 11 „Niebieska pustynia z szopką”;
    • III miejsce, 44 głosy - Juliusz lat 11 „Błogosławionych Świąt”.

Pełne wyniki są opublikowane na naszej stronie internetowej. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas jasełek w dniu 15 stycznia. Do tego czasu zostanie przedstawiona lista nagród głównych oraz sponsorów, którzy je ufundowali.

8. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w rozprowadzaniu parafialnych kalendarzy. Poza integrowaniem i promowaniem naszej wspólnoty parafialnej jest to bardzo ważna, a zarazem praktyczna forma dzielenia się wiarą i krzewienia jej w naszym otoczeniu. Gorąco zachęcamy do obdarowywania nimi nie tylko krewnych, ale także sąsiadów - w szczególności tych, których rzadko spotykamy w kościele. Prosimy o włączenie się do tego dzieła.

9. Parafialny Caritas prowadzi akcję pomocy na najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej parafii. Przy chrzcielnicy jest wystawiony kosz na produkty spożywcze i chemiczne, z których to będą przygotowywane świąteczne paczki. Bóg zapłać za każdy dar serca!

10. Poświęcone opłatki na stół wigilijny można nabyć w każdą niedzielę adwentu przy wyjściu z kościoła, natomiast w ciągu tygodnia w zakrystii oraz w kancelarii.

11. Kolejne spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania dziś (niedziela 18 grudnia) po mszy świętej o godzinie 18:00 w kościele.

12. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z kościoła dostępne są nowe numery tygodników katolickich: „Idziemy”, „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”.

13. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego przeżycia ostatniego tygodnia adwentu.